Zapomnij o gramatyce.

Ucząc się gramatyki danego języka, nie można zapomnieć o tym, co najważniejsze, czyli komunikacji. Prawidłowa wymowa to jej podstawa.

Dlaczego poprawna wymowa jest ważniejsza niż gramatyka?

Pierwsze przygody z nauką języków obcych przeżyłam jako dziewięciolatka. Regularne kursy językowe wprowadzano wówczas w państwowej szkole dużo później niż dziś. Do pierwszych poważnych egzaminów językowych uczniowie mieli wystarczająco dużo czasu na opanowanie języka na tyle, by móc porozumieć się swobodnie podczas nieskomplikowanej rozmowy. Tymczasem obecne pokolenie trzydziestolatków, którym przyszło pisać maturę z języka obcego wpadało wówczas w panikę. Okazywało się, że po latach brnięcia przez najbardziej skomplikowane struktury gramatyczne, nie byliśmy w stanie konstruować swobodnej wypowiedzi.

Wynikało to z niedostatecznie kładzionego nacisku na tworzenie wypowiedzi ustnej. Jednak nawet wówczas, gdy zajęcia poświęcone były temu, poprawna wymowa słów schodziła na dalszy plan. Ta praktyka przyczyniła się również do tego, że wielu uczniów, z obawy przed ośmieszeniem bądź niezrozumieniem rozmówcy, unikało okazji do wypowiedzi przez cały czas nauki.

Cześć czy sześć?

Nie mniejszy problem mają z tym uczący się języka polskiego. Przerażeni ogromem zagadnień gramatycznych, zmartwieni koniecznością odmiany wyrazów przez przypadki zapominają o tym, że w prostych sytuacjach komunikacyjnych prawidłowa wymowa jest często znacznie ważniejsza niż gramatyka. To banał, ale już jedno z pierwszych polskich słów, których przyjdzie nauczyć się obcokrajowcowi sprawi mu niemały kłopot. Jak bardzo musi nagimnastykować się aparat mowy, by wyprodukować dźwięki słowa „cześć”. Małe przejęzyczenie, a zamiast powitania rozmówca może usłyszeć „sześć”.

Już za późno?

No dobrze. Co zatem z tymi, którzy uczą się języka polskiego już od jakiegoś czasu? Nic się nie da zrobić z błędnie wyuczonymi słowami? Nauka słownictwa powinna od początku iść w parze z nauką ich wymowy. Na szczęście nigdy nie jest za późno. Zawsze jest właściwy moment na podniesienie swoich kompetencji, by uniknąć krępującego uczucia bądź nieporozumienia. Warto koncentrować się jednak na właściwych metodach nauki. Jak się za to zabrać?

Na szczęście dzięki Internetowi pod dostatkiem mamy materiałów audio i wideo. Osłuchiwanie się z naturalnym brzmieniem języka w wypowiedziach rodzimych użytkowników to najlepszy sposób na przyswojenie nie tylko poprawnej wymowy, ale i melodii języka.

Kanały na YT, podcasty i narzędzia internetowe

Przygotowałam dla was listę najlepszych miejsc w internecie, których autorzy posługują się bardzo dobrą polszczyzną. Z pewnością powinniście dodać je do listy ulubionych adresów internetowych. Wsłuchując się w polszczyznę używaną przez tych twórców internetowych, możecie dowiedzieć się czegoś o polskiej literaturze, języku czy historii, ale też o zdrowym odżywianiu czy organizacji domu.

Mówiąc inaczej
Paulina ciekawie opowiada o języku polskim.

Polimaty Ciekawostki o świecie na wesoło

ULA PEDANTULA Kanał i blog lifestylowy. Porady na temat urządzania, dekorowania i sprzątania.

Jedz inaczej Blog i kanał kulinarny

BukBuk Kanał i blog o nowościach książkowych

Mam nadzieję, że moje wskazówki okażą się pomocne w dalszej nauce języka polskiego. Dajcie znać w komentarzach, jakie macie doświadczenia związane z nauką polskiej wymowy. Jakieś zabawne historie? Z pewnością okażą się one pomocne innym uczniom.

Pozdrawiam polonistycznie!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close