„Palma bije, nie zabije…”

Dzisiaj jest obchodzona w Polsce Niedziela Palmowa, inaczej zwana Kwietną lub Wierzbną. Jak nakazuje zwyczaj, w tego dnia powinno się lekko smagać domowników przyniesioną z kościoła poświęconą palmą i wołać przy tym:

„Palma bije, nie zabije.
Za tydzień wielki dzień,
za sześć noc Wielkanoc!”.

Zwykle tego dnia odbywają się też uroczyste procesje z palmami na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

W kościołach święci się palmy, w których tradycyjnie powinny znaleźć się gałązki wierzbowe obsypane baziami. Palma może być również zrobiona z gałązek roślin wiecznie zielonych, czyli borówek leśnych, cisu, bukszpanu lub świerku. W całej Polsce popularne są obecnie palmy wileńskie, mające kształt barwnych bukietów. Robi się je z kwiatów, farbowanych traw i kłosów. Kiedyś ten typ palm można było spotkać wyłącznie w okolicach Wilna. Natomiast w kilku regionach Polski: na Pogórzu, na Podhalu, w Karpatach Zachodnich i na Kurpiach robi się palmy sięgające wysokości 2-3 metrów.

W tradycji ludowej palma symbolizuje siły witalne. Palmom przypisywano magiczne właściwości, które potęgowały się poprzez ich poświęcenie. Poświęconą palmą kropiono dom, obejście, a nawet bydło w oborze. Ułamki palm wkładano do gniazd ptactwa domowego, pod daszki uli i do sieci rybackich.  Aby uchronić się przed wiosennym przeziębieniem i bólem gardła, połykano wyjęte z palmy bazie. W domach kultywujących tradycje przodków, poświęconą palmę do dziś wkłada się za święty obraz. W niektórych regionach Polski, dla zapewnienia dobrych plonów cząstki palm umieszcza się w grządkach przydomowych ogródków warzywnych, a nawet na rabatach kwiatowych. Palmy, według wierzeń, chronią dom przed uderzeniem pioruna oraz przed pożarem.

Niedziela Palmowa rozpoczyna uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia poprzedzającego Niedzielę Wielkanocną.

A czy Ty pielęgnujesz tę polską tradycję? Masz w domu palmę? 😉

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close